Jaro (tedy podle počasí už skoro léto) je konečně tady a počastí láká k procházkám po Praze, které alespoň u mě poměrně tradičně končí na kávě či na skleničce. Nevím jak vy, ale já si místa zastávek nevybírám ani tak podle chuti nabízených moků, ale jdu po zajímavých vizuálních vjemech. A tady je několik míst, kam se ráda vracím.


Přímo v samém centru, za zdmi barokního domu ve Vodičkově ulici, je moje oblíbené útočiště klidu, kavárna a showroom v jednom s poetickým názvem Styl & Interiér. Kavárna se zahradou je zařízena v moderním venkovském stylu, který ve mně vyvolává vzpomínky na dětství s babičkou a dědou na chalupě. Navíc tu mají senzační dezerty, které si v létě vychutnáte uprostřed zahrady, přesně jako na té chalupě. Nejvíc mě baví, že kavárna i showroom je plný originálních bytových doplňků, které si hned můžete koupit. Třeba i ten stolek, u kterého sedíte nebo skleničku, ze které pijete.
Mým dalším oblíbeným místem je holešovické centrum Vnitroblok. Sem zamířím, když potřebuji povzbudit inspiraci a načerpat kreativní energii. Vzhledem k umístění v bývalé továrně je interiér industriální, což ještě zvýrazňují citlivě zvolené prvky jako odhalené zdivo, přiznané konstrukční prvky nebo polorozbořená zeď. Místa k sezení jsou rozmanitá, vybrat si můžete mezi pohodlným gaučem, sedacím vakem, retro křesílkem nebo obyčejnou židlí jako ze školních lavic. Je to místo, kde si kromě dobré kávy můžete koupit oblečení, knihy, psací potřeby nebo hračky. Mě tu inspirují vystavené kousky umění a designu a hlavně všudypřítomná příjemně uvolněná a „cool“ atmosféra.


Úplným opakem je moje zamilovaná kavárna Cafe Amandine v ulici Na Moráni. Jak už název napovídá, jde o francouzskou kavárnu, což je na první pohled patrné už od vchodu. Zařízení v klasickém francouzském stylu 30. let minulého století a čokoládově hnědá barva na zdech s pastelově růžovými a zelenými akcenty ve mně okamžitě vyvolá chuť na horkou čokoládu a makronky. Interiér bezchybně navozuje dojem malebné pařížské kavárny a je doladěn do nejmenších detailů, od dřevěného obložení stěn, přes čalouněná křesílka a židle až po luxusní lustry a velká zrcadla. Nevím, jestli je to tím krásným interiérem, útulnou atmosférou nebo nevtíravým šansonem v pozadí, ale zdejší originálně francouzské dezerty mi chutnají úplně jako v Paříži.


Na příznivce umírněného skandinávského stylu cílí kavárna Místo u Hradčanské. Minimalisticky zařízený interiér s převahou dřeva mi připomíná skandinávské horské chaty. Na pozadí bílých stěn a šedého betonu o to víc vyniká zajímavé dřevěné obložení, nábytek a zařízení. Prostor je sice celý otevřený, ale díky dřevěným příčkám zde vznikají různá útulná zákoutí a oddělená místa. O příjemné posezení se starají pohodlné židle Ton a o umělecký dojem zase malby na stěnách a designové doplňky. Zdejší káva je navíc z vyhlášené pražírny doubleshot, takže o volný stůl tu někdy bývá nouze.


Jestli jste v některé z těchto kaváren ještě nebyli, určitě si je dejte na seznam těch, které stojí za to navštívit. A když narazíte na nějaké zajímavé místo nebo už máte to své oblíbené, dejte mi vědět. Budu ráda za vaše tipy.