Zářijové výstavy interiérového designu jsou vždy s napětím očekávány, protože odhalují směry, kterými se bude oblast bydlení následující rok ubírat. I když jsem se letos nemohla osobně zúčastnit, díky sociálním sítím jsem designové tendence pečlivě sledovala alespoň online. Ze všech výrazných trendů jsem pro vás vybrala několik, které můžete poměrně jednoduše zakomponovat do svého bydlení a být tak příští rok opět in. ?


Pokračuje obliba letošní smaragdově zelené a safírové či tyrkysové modré a k nim se přidaly barvy dalších drahých kamenů – temný rubín, ohnivý karneol, sladký růženín nebo medový jantar. Nejlépe jim to bude slušet na textiliích, zejména těch luxusních jako je samet…už vidíte to výrazně barevné pohodlné křesílko nebo měkoučké polštářky na gauči? Já ano. ?

Pokud tíhnete spíše k minimalismu, mám pro vás dobrou zprávu. Hitem příštího roku budou všechny odstíny bílé a zejména ty, které evokují opotřebení a patinu. Představte si zeď omítnutou na bílo před několika desetiletími a jak se bílá barva za ten čas proměnila – to je odstín, který teď budeme často vídat. Pořídit si ho můžete na nádobí, prostírání, závěsech či ložním prádle. Pokud jste, na rozdíl ode mě, manuálně zruční, můžete se o něj pokusit sami na starších kusech nábytku.


Při výběru materiálů stále pokračuje obliba dřeva, kovů a betonu, ale i těm přibyl punc opotřebovanosti. Dřevo tedy uvidíte spíše jakoby vyšisované, s viditelnými prasklinami. Kovový nábytek a doplňky mají lehce „obouchaný“ vzhled a beton je surovější a drsnější. Nábytek stále zůstává jednoduchý a odlehčený a nabírá různé formy a tvary. Jestli byste si ale měli příští rok pořídit jeden zásadní kousek, tak volte jednoznačně kulatý odkládací stolek. Dřevěný, kovový, s patinou nebo minimalistický bílý. Nejenže bude trendem příštího roku, ale je praktický a při dobré volbě vám vydrží roky.


Příklon k přírodě a minimalismu je pro mě nejvíc markantní v oblasti dekorací. Jaký je největší trend? Rostliny a osvětlení. Vlastně je to velmi prosté a logické. Snad mi dáte za pravdu, že čerstvé květiny udělají na stole více parády než drahé dekorace. Nebo že správně zvolené a nastavené světlo dokáže ozvláštnit i jinak holou a nudnou stěnu. Rostliny můžete použít ve všech formách, od aranžmá živých či umělých květin, po květinové motivy na textilu a tapetách, po květinové a bylinkové zahrádky. Nemusíte nutně kupovat něco nového, mnohdy postačí, když svou stávající rostlinku přesunete na pohledově významnější místo nebo s ní zvýrazníte nějaké dosud přehlížený kout.


Svítidla prošla za poslední dvě dekády úžasným designovým vývojem, takže pokud jste v této době ta svoje neměnili, možná nastala ta správná doba se do toho pustit. Trendem nejen příštího roku je kombinovat osvětlení z různých zdrojů. V praxi to znamená doplnit tradiční lustr o stojací lampu či dvě, přidat náladové osvětlení v podobě nástěnných a stolních lampiček a využít i třeba bodové osvětlení předmětů či nepřímé světlo jakoby schované za nábytkem. Jelikož mám pro osvětlení slabost a v našich končinách je často neprávem opomíjené, budu se mu více věnovat v některém ze svých dalších příspěvků. A moc uvítám vaše postřehy a dotazy. ?