Dnes se chci podělit o krásný projekt nového bytu pro mladý pár, v kterém jsme vytvořili praktické a nadčasové bydlení plné přírodních materiálů a inspirace z cest. O projektu vyšel článek v rubrice Bydlení/Na návštěvě magazínu Proženy.cz na Seznam.cz.
Byt mladého páru je plný přírodních materiálů a nábytku vyrobeného na míru. V prostoru najdete i krásné foukané lustry. Inspirací při zařizování jim byly i jejich cesty karavanem.
Do bytu s dispozicí 3+kk, který se nachází v novostavbě v pražském Hloubětíně, se Alena a Pavel stěhovali z menšího pronajatého bytu. „Lokalitu jsme trochu znali, několik let jsme bydleli v jiné části Prahy 9 a chodili jsme tudy na procházky podél Rokytky. Na projektu se nám líbily v první řadě půdorysy bytů, které se nám zdály praktické – ani malé, ani velké, prostě akorát. Navíc je to blízko do přírody a na cyklostezku,“ říká pan Pavel.
Majitelé rádi cestují karavanem, což je naučilo využít každé místo a přemýšlet nad uspořádáním prostoru a vnitřního vybavení. Paní domu od počátku věděla, že na návrh kuchyně s obývacím pokojem bude chtít designérku. „Vzhledem k půdorysu jsme do projektu přidali i předsíň. Je to menší místnost, z níž vedou patery dveře, a nevěděli jsme, jak ji efektivně využít. V průběhu realizace jsme pak přidali i vybavení koupelny,“ popisuje paní Alena.
Spolupráce s designérkou Soňou Markovou začala v době řešení klientských požadavků a změn. „Hodně jsme mluvili o tom, jaké jsou naše zvyky, např. jak často vaříme, kde snídáme, co děláme, když přijdeme domů z práce, jak často máme návštěvy, co nás baví. Hlavním cílem bylo, aby se místnosti přizpůsobily nám, ne my jim,“ říká paní Alena.
Majitelé chtěli maximálně využít přírodní materiály jako dřevo, kámen, kov a sklo. Oba mají zálibu v ruční výrobě, paní Alena se sama věnuje řezbářství, takže je zajímá i jejich tradiční zpracování. Standardní plovoucí podlahu tak nahradila masivní dřevěná z olejovaného dubu a v prostoru zaujmou i ručně foukané lustry od umělecké sklářky Kateřiny Lubovské Smolíkové.
Nejvíce času strávili u řešení kuchyňské linky, pro kterou designérka navrhla několik variant. Při rozkreslování si vyžádala i rozměry spotřebičů, hrnců a doplňků, které majitelé běžně používají. Díky tomu stvořili dokonale praktickou kuchyni, která majitelku překvapuje vzdušností a zároveň množstvím věcí, které se do ní vejdou: „Vše je velmi intuitivní. Například když vytahuji nádobí z myčky, v podstatě se nemusím hnout z místa, všechno je po ruce.“
Kuchyňská linka má dvířka z dýhované desky a korpusy kvůli praktičnosti z lamina. Pracovní deska a obklad jsou z černé žuly v dekoru antik, který není leštěný a vypadá autentičtěji. „Materiály a barvy linky jsme použili i na zařízení obývací části a světlý dekor pak na skříňkách a zařízení předsíně a koupelny, čímž jsme všechny místnosti propojili,“ vysvětluje designérka.
Veškerý nábytek kromě jídelního stolu a židlí je vyrobený na míru. Zaujme například obývací stěna, která decentně vyplnila výklenek, a zároveň poskytla dostatek prostoru pro schování či vystavení knih, suvenýrů a uměleckých předmětů. „Chtěla jsem, aby jako by obeplula roh a přetekla na stěnu vedle vchodu na lodžii, kde se stane barovou skříňkou,“ popisuje Soňa Marková.
Vyklápěcí stolek pak navrhla jako spojení kávového (vyššího) a konferenčního (nižšího) stolku, neboť ho majitelé využívají nejen na odkládání věcí, ale občas u něj i něco zakousnou. „Technické zpracování bylo obtížné a několikrát se měnilo, nakonec truhlář použil a upravil pant pro rozkládací jídelní stoly,“ říká designérka.