Návraty z prázdninových cest zpět do reality všedních dnů v práci či ve škole jsou pro většinu z nás ne právě příjemným obdobím. Vždyť komu by se chtělo zpátky k pracovnímu stolu, když sotva opustil lehátko u vody? Aby se vám či vašim dětem chtělo aspoň o něco více, zkuste si tentokrát pracovní místo připravit předem. Přináším vám několik tipů, díky kterým z pracovního stolu a jeho okolí vytvoříte příjemné zázemí, kam se dokonce můžete i těšit.

Než se pustíte do čehokoliv dalšího, začněte eliminovat. Ideální je třídit věci podle kategorií, takže shromážděte například všechny tužky, vyzkoušejte je a nechte si jen ty, které nejenže pěkně píšou, ale dobře se vám drží a mají všechny součásti. Neděste se. Tenhle pro někoho otravný proces se vám bude dělat nejlépe právě na konci léta, kdy máte stále hlavu plnou dovolenkových zážitků a většina školních a kancelářských potřeb vám tudíž ještě přijde nepotřebná. Začněte velkými věcmi a pokračujte k těm nejmenším. Jestliže pracovní místo letos poprvé chystáte vašemu prvňáčkovi, dobře zvažte, co a v jakém množství bude opravdu potřebovat. Lepší je mít méně oblíbených kusů než mnoho takových, které se vám ani nechce použít.

Dalším krokem je efektivní organizace toho, co k práci či k učení potřebujete. Základem je dostatečně velký stůl, kde doporučuji vytvořit dvě zóny – kabelovou a nekabelovou. Jinými slovy, pokud to jde, oddělte prostor s počítačem, tabletem a jinými pomůckami s kabeláží od prostoru, kde můžete bez překážek psát, kreslit, číst, stříhat, lepit či jinak tvořit. Kabely ideálně schovejte, aby na stole netvořily nevzhledná klubka. Své místo by na stole měly mít jen pomůcky, které používáte denně, ostatní uložte mimo. Nezapomeňte ale na místo pro telefon a nápoje, málokdo se bez nich při práci obejde, ale většinou nám pak na stole překáží. Nejlepší pozice stolu je naproti či vedle okna, aby se světlo neodráželo na monitoru a zároveň jsme měli výhled ven. K večernímu osvětlení volte lampičky s většími stínidly, aby světlo bylo nepřímé a osvítilo celou plochu stolu. Samozřejmostí je pohodlná židle a pokud možno i opěrka na nohy. V dosahu byste měli mít úložné skříňky či šuplíky s odkládací plochou a také odpadkový koš.

Aby bylo pracovní místo příjemné, musí být nejen uklizené, ale i hezké a motivující. Vhodnou barvou na stěny je bílá, protože uklidňuje, je svěží a zbytečně nás nerozptyluje, což je pro práci i učení podstatné. Podpořit soustředění a motivaci můžete i vizualizací cílů. Použít k tomu můžete třeba nástěnky, kalendáře nebo psací tabule, kam si všechno budete psát. Pořiďte si to, co vám nejvíc vyhovuje a udělejte si z jejich používání příjemný rituál. Já se třeba každý den těším, až si tlustou zelenou fixou odškrtnu splněné položky na svém seznamu úkolů.

Zejména u dětí je vizualizace důležitá, protože jejich soustředění se lehce rozptýlí. Proto doporučuji z jejich dosahu i dohledu odstranit hračky. Znáte to, co oči nevidí…? Oči a mysl naopak potěší pohled na barevné doplňky. Mě dokáží zvednout náladu vzorované organizéry a bloky, které vám vřele doporučuji. Pořiďte si takové, které vás budou dlouho těšit nebo je rovnou vyrobte sami ze sklenic, plechovek nebo krabiček. Děti budou nadšené a váš návrat do práce či školy bude o poznání veselejší.